ul. Brzeska 51 08-102 Siedlce 845-237-485 kontakt@jobbing.org.pl

Podział usług pralniczych

Generalny podział usług pralniczych jest taki- pralnie wodne, które skierowane są do  dużego klienta instytucjonalnego( hotele, restauracje, szpitale, sanatoria, jednostki wojskowe) oraz pralnie chemiczne, które oferują usługi dla indywidualnych klientów.

Pralnia chemiczna

W pralni chemicznej pierze się na sucho. Prania bez użycia wody wymagają takie surowce jak skóra naturalna i sztuczna, pierze,puch, tkaniny specjalistyczne ( na przykład oddychające, czy niektóre  nieprzemakalne), delikatne tkaniny naturalne takie jak jedwab, wełna, angora, kaszmir. Są też eleganckie ubrania, drogie ubrania, których praktycznie nie da się uprać w inny sposób, choć czasem skład tego nie przesądza, ale skomplikowany fason, połączenie wielu gatunków i ozdobników, to w zasadzie  przesądza. Chodzi na przykład o suknie ślubne, komunijne, czy balowe, oraz garnitury, czy garsonki.

Proces czyszczenia na sucho odbywa się w hermetycznie zamkniętym agregacie chemicznym. Czyszczenie polega na zalewaniu odzieży rozpuszczalnikiem, którego zadaniem jest rozpuszczenie brudu oraz plam, po takim zalaniu rozpuszczalnik poddawany jest oczyszczeniu poprzez destylację. Brud gromadzi się w specjalnym pojemniku, który co jakiś czas jest poddawany utylizacji, a rozpuszczalnik ponownie trafia do agregatu. W zależności od wybranego programu, cykl czyszczenia może obejmować nawet kilkukrotne zalewanie rozpuszczalnikiem. Najpopularniejszym rozpuszczalnikiem jest czterochloroetylen- jest bardzo skuteczny w rozpuszczaniu plam i brudu, można  w nim bezpiecznie czyścić nawet najbardziej delikatne tkaniny, jest też wydajny, ale niestety jest toksyczny, rakotwórczy i stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego tez powodu jest on sukcesywnie zastępowany przez bardziej ekologiczne i mniej toksyczne rozpuszczalniki węglowodorowe.

Pralnia wodna

Większość działających na naszym rynku pralni wodnych, ma charakter przemysłowy, czyli obsługuje tak zwanych dużych klientów. Pranie odbywa się za pomocą wody i środka piorącego, zazwyczaj są to jakiejś detergenty. Dziś do dyspozycji jest ma prawdę bardzo szeroki wachlarz proszków, płynów i kapsułek do prania. Z reguły są to środki nowoczesne, o zróżnicowanych właściwościach, bardzo wydajne i przyjazne środowisku. Podstawowymi maszynami pralniczymi w pralni wodnej są pralnice. Jest bardzo wiele rodzajów i modeli pralnic- od najpopularniejszych pralnic bębnowych, poprzez pralnico wirówki, aż do najnowocześniejszych,kompleksowych pralnic tunelowych.