ul. Brzeska 51 08-102 Siedlce 845-237-485 kontakt@jobbing.org.pl

Czy pralnia chemiczna może być ekologiczna

Jak sama nazwa wskazuje w pralni chemicznej chemia to sprawa podstawowa i to bez względu na to czy mamy do czynienia z praniem na mokro i na sucho, choć w tym drugim przypadku udział chemii w procesie czyszczenia jest zdecydowanie większy. Pranie na sucho, czyli inaczej czyszczenie chemiczne jest procesem technologicznym w którym główną sprawczą siłą, ta , która ma oczyścić z brudu są specjalne rozpuszczalniki. Te rozpuszczalniki właśnie, są najbardziej zagrażającym środowisku czynnikiem. Najczęściej stosowany rozpuszczalnik o nazwie czterochloroetylen, jest wprawdzie bardzo wydajny i skuteczny w rozpuszczaniu brudu, ale jest niezwykle toksyczny i udowodniono, że ma działanie rakotwórcze. Proces czyszczenia chemicznego odbywa się wprawdzie w systemie zamkniętym i nie ma możliwości żeby hermetycznie zamykane komory i zbiorniki agregatów chemicznych w których dokonuje się pranie na sucho, w jakiś sposób uwalniały na zewnątrz rozpuszczalnik lub jego opary, ale w ten sposób uprana odzież musi nieść na sobie silnie toksyczne i rakotwórcze cząsteczki rozpuszczalnika. Jeśli tak uprana odzież będzie dotykać skóry, to nie da się wykluczyć negatywnego oddziaływania na organizm człowieka, zwłaszcza narażone są osoby wrażliwe i cierpiące na różnego rodzaju uczulenia. Czyszczenie chemiczne jest w zasadzie wykluczone dla ubranek dziecięcych, nawet jeśli jest to zwierzchnia odzież, która nie będzie bezpośrednio kontaktować ze skórą, to nie można wykluczyć przenoszenia toksycznych cząsteczek rozpuszczalnika poprzez ręce, lub nawet przez opary.

Uczeni opracowali nowe propozycje rozpuszczalników używanych w procesie prania na sucho i oczywiście priorytetem było zmniejszenie ich toksyczności. Pierwszą propozycją są rozpuszczalniki węglowodorowe, ich toksyczne oddziaływanie na środowisko jest o wiele bardziej łagodne. Z tej grupy najczęściej stosowany jest rozpuszczalnik o nazwie Hydrocarbon.

Jeszcze dalej idącą propozycją jest tak zwany SYSTEM4K, którego środki nie mają już szkodliwego halogenu. Praca systemu przebiega w taki sposób, że eliminuje on ewentualne zagrożenia dla środowiska.

Najbardziej ekologiczna, bezpieczna dla środowiska technologia czyszczenia chemicznego nazywa się GreenEarth. W procesie prania tym sposobem zastępuje się rozpuszczalnik płynnym silikonem, który wytwarzany jest z krzemionki i pisaku, a więc surowców w stu procentach naturalnych. Trzeba podkreślić, że ta technologia swoją skutecznością dorównuje procesom czyszczenia opartym na silnie toksycznych, chemicznych rozpuszczalnikach, a przy tym ma wiele wartości dodanych takich jak spełnienie ekologicznych wymagań, brak przykrego zapachu tak charakterystycznego dla tego typu technologii oraz bardzo wysoką ochronę delikatnych tkanin takich jak wełna czy jedwab.

Dobre osiągnięcia w dziedzinie ekologicznego prania prezentuje tak zwany system Lagoon. To nie jest sensu stricto czyszczenie chemiczne, bo pranie nie odbywa się na sucho w agregacie chemicznym. Ten system wykorzystuje wodę, ale wkomponowuje się jej użycie w specjalnie opracowany system pracy urządzeń pralniczych, suszących i wykańczających przy użyciu detergentów nowej generacji. Wszystko jest tak dopracowane, że w konsekwencji bezpiecznie można w tym systemie czyścić delikatne naturalne jedwabie, wełnę i wszelkie tkaniny, które dotychczas nadawały się tylko do tradycyjnego czyszczenia chemicznego w agregacie. Ten system jest całkowicie przyjazny dla środowiska i dla ludzi, bo rozpuszczalnikiem jest tutaj woda, a używane w procesie prania środki są całkowicie biodegradowalne.