ul. Brzeska 51 08-102 Siedlce 845-237-485 kontakt@jobbing.org.pl

Jak otworzyć własną pralnię chemiczną

Spośród wielu pomysłów na własny biznes, pomysł postawienia na swój biznes w sektorze usług pralniczych,wydaje się interesujący i dobrze rokujący, bo według wszelkich dostępnych prognoz ekonomicznych, szeroko pojęte usługi mają przed sobą jasną przyszłość, a prawo polskie nie warunkuje takiego projektu żadnymi dodatkowymi koncesjami.

Następnym etapem jest ukierunkowanie przyszłego biznesu na konkretnego klienta- inne wymogi będzie miała przemysłowa pralnia skierowana do obsługi dużych przedsiębiorstw, a inne są w przypadku małej pralni, z której usług będą korzystali indywidualni klienci.

Opinie ekonomistów to jedno, a konkretne badanie rynku to drugie. Jeśli tylko mamy odpowiednie zasoby finansowe, warto w biznesplanie to uwzględnić, bo dobra lokalizacja jest w tym wypadku podstawą sukcesu całego przedsięwzięcia. Najlepsze, sprawdzone lokalizacje pralni skierowanych do indywidualnego klienta to przede wszystkim duże centra handlowe. Wprawdzie czynsze i kaucje są tam wysokie, ale za to są bezpłatne parkingi, pod jednym dachem można załatwić wiele spraw(oszczędność czasu i pieniędzy), a więc o klientów( oni są czynnikiem przesądzającym o powodzeniu lub porażce biznesu) nie trzeba się zbytnio martwić. Poza tym w lokalach mieszczących się w centrach handlowych z reguły jest już cała potrzebna infrastruktura. Trzeba bowiem pamiętać, że lokal przeznaczony na pralnię musi spełniać szereg warunków. Dość dobre lokalizacje mieszczą się też na nowych osiedlach mieszkaniowych, również lokalizacje w mniejszych miejscowościach mogą być trafione, ale warunkiem, że nie ma tam zbyt dużo konkurencji.

Jeśli planujemy biznes na większą skalę ( obsługa szpitali, hoteli, zakładów pracy itp.) lokalizacja nie ma większego znaczenia ( jedynie dobry dojazd) .

Jeśli mamy dostateczną wiedzę i doświadczenie w zakresie usług pralniczych, to ryzyko porażki maleje, ale jeśli nie mamy w tej dziedzinie żadnego doświadczenia, lepiej na początek postawić np. na franczyzę.

Przed decyzją o rozpoczęciu działalności w każdej dziedzinie, nie tylko usług pralniczych, trzeba zrobić szczegółowy rachunek kosztów. Otwarcie pralni chemicznej wiąże się z bardzo dużymi kosztami- to nie tylko koszt wynajęcia i adaptacji lokalu, ale przede wszystkim zakup wyposażenia, a maszyny pralnicze, zwłaszcza te nowoczesne ( takie są najlepsze, najbardziej przyjazne środowisku i najbardziej ekonomiczne ) są bardzo, bardzo drogie. Szacunkowo przyjmuje się, że koszt adaptacji lokalu i zakup niezbędnych maszyn i akcesoriów pralniczych waha się pomiędzy 150-350 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i ilości maszyn, oraz od tego, czy decydujemy się na maszyny nowe, czy używane. Maszyny używane są czasem tańsze od nowych nawet o połowę, więc dla tych, którzy liczą się z pieniędzmi jest to dobre wyjście, ale pod warunkiem, że maszyny nie są starsze niż 10 lat ( średnia żywotność maszyn pralniczych to około 25 lat) i że są wyprodukowane przez renomowane firmy. Kompleksowe wyposażenie pralni można też zlecić specjalizującym się w tej dziedzinie firmom i tylko pozornie zwiększy to koszty. Takie firmy są z reguły powiązane z producentami tych maszyn, mają doskonałych fachowców i duże doświadczenie w branży, a to pozwoli nam uniknąć wielu błędów, no i takie firmy gwarantują serwis napraw wszystkich urządzeń.

W nowoczesnym biznesie bardzo ważna jest dobra reklama, trzeba zawczasu docierać z informacją do klienta korzystając ze wszystkich technik PR-owskich i środków przekazu pośród których najważniejszy wydaje się dziś internet.