ul. Brzeska 51 08-102 Siedlce 845-237-485 kontakt@jobbing.org.pl

Jak przebiega czyszczenie chemiczne

Czyszczenie chemiczne, czyli inaczej pranie na sucho stosuje się do odzieży i tkanin, które podczas prania i czyszczenia nie mogą mieć kontaktu z wodą, bo mogą ulec zniszczeniu, odkształceniu, odbarwieniu lub na mokro nie można pozbyć się z nich plam.

Proces technologiczny czyszczenia chemicznego przebiega w następujący sposób:

1. Pierwszy etap to przyjęcie i oznakowanie odzieży

2. Drugi etap to przygotowanie odzieży do prania na sucho.

Przygotowanie polega na kontroli i szczegółowym oglądnięciu każdej sztuki przyjmowanej do prania na sucho odzieży. Na początek trzeba poszukać wszywki na której producent umieścił zalecenie prania i sprawdzić, czy na pewno nadaje się do czyszczenia chemicznego. Ta informacja powinna być zawsze umieszczana na metce. Jeśli wyrób nie ma takiej metki, to musimy sami podjąć decyzję o przyjęciu, a następnie zabezpieczyć ją przed ewentualnymi uszkodzeniami ( najlepiej zrobić klika prób chemicznych na szyciu z lewej strony Następnie sprawdzamy dokładnie kieszenie i oczywiście usuwamy z nich wszystko, jeśli nie są puste ( a powinny!). Wszystkie wady ( dziury, rozdarcia, ubytki) powinny być znalezione przy przyjmowaniu odzieży i faktycznie to wtedy powinna zapaść decyzja czy dana rzecz nadaje się do czyszczenia chemicznego, ale w profesjonalnych chemicznych pralniach sprawdza się to dwa razy i każdą uszkodzoną sztukę odzieży i wycofuje się z procesu prania na sucho, chyba że klient bierze to na swoją odpowiedzialność.

3.Trzeci etap to wstępne odplamianie odzieży ( odplamianie inaczej nazywa się detaszowanie ). Szczególnie trudne plamy trzeba ręcznie detaszować specjalnymi rozpuszczalnikami lub za używając specjalnych technik, wszystko w zależności od rodzaju plamy.

4 Czwarty etap to pranie właściwe. Ten etap to po prostu wsadzenie odzieży do specjalnego urządzenia pralniczego przeznaczonego do prania na sucho, czyli do agregatu chemicznego. Nowoczesne agregaty chemiczne są hermetycznie zamknięte i cały obieg chemikaliów odbywa się w procesie zamkniętym. Czynnikiem czyszczącym są w tym wypadku specjalne rozpuszczalniki, którymi odzież jest zalewana i które na zasadzie chemicznych reakcji po prostu rozpuszczają brud i plamy. Po wykonaniu swojej „roboty” zużyty rozpuszczalnik trafia do destylatora, który jest integralną częścią agregatu chemicznego. Destylacja polega na podgrzaniu w specjalnym zbiorniku rozpuszczalnika do wysokiej, ale ściśle określonej przez komputer temperatury , konkretnie chodzi o taka temperaturę, kiedy rozpuszczalnik jest w fazie lotnej i właśnie w tej lotnej fazie brud zostaje oddzielony od rozpuszczalnika. Rozpuszczalnik po schłodzeniu wodą trafia do specjalnego zbiornika, hermetycznie zamkniętego, gdzie czeka na powtórne użycie. Jeśli zaś chodzi o brud to przez jakiś czas pozostaje on w destylatorze, co jakiś czas brud jest usuwany do specjalnie oznaczonych beczek i przejmowany przez specjalne firmy, które go utylizują. Trzeba podkreślić, że do agregatu chemicznego doprowadzana jest czysta zimna woda i taka też wypływa do kanalizacji , bo jej zadaniem jest schłodzenie rozpuszczalnika piorącego już po fazie destylacji nie ma ona żadnego kontaktu z rozpuszczalnikiem !

Etapy powstały na podstawie materiałów na stronie Sovrana > Czyszczenie Chemiczne

Jeśli chodzi o wymogi ekologiczne agregatów chemicznych to muszą one spełniać bardzo wyśrubowane normy ekologiczne i wszystkie muszą posiadać aktualne atesty.

W zależności od programu, który jest zadawany komputerowo w agregacie może dochodzić nawet do kilkukrotnego zalewania odzieży rozpuszczalnikiem. Potem następuje odwirowanie i rozpoczyna się proces suszenia polegający na zamkniętym obiegu ciepłego powietrza z kontrolowanym wykropleniem użytego wcześniej rozpuszczalnika .

5.Piąty etap czyszczenia chemicznego to formowanie i prasowanie wypranej odzieży. Zarówno do formowania jak i prasowania potrzebne są specjalne stoły oraz manekiny i specjalne urządzenia. Z reguły stół do prasowania wyposażony jest w nadmuch , odsysanie, podgrzewany blat, ramię pomocnicze, wytwornicę pary oraz specjalne żelazko.