ul. Brzeska 51 08-102 Siedlce 845-237-485 kontakt@jobbing.org.pl

Czy warto kupić używany sprzęt do pralni

Park maszynowy to podstawa biznesu pralniczego – odpowiednie, nowoczesne maszyny pralnicze w dużym stopniu zadecydują przecież o powodzeniu przedsięwzięcia biznesowego jakim są usługi pralnicze. Koszty zakupu najbardziej niezbędnych maszyn do pralni jest ogromny – przykładowo cena prostego agregatu chemicznego potrzebnego do czyszczenia chemicznego, czyli inaczej prania na sucho, w zależności od pojemności i wydajności, waha się pomiędzy pięćdziesiąt, a nawet sto tysięcy złotych i to zdaje się nie jest ostatnie słowo na drodze postępu nowoczesnych maszyn pralniczych. Maszyny pralnicze służące do prania wodnego są nieco mniej kosztowne, ale też cena nowych pralnic wodnych zaczyna się w okolicach piętnastu tysięcy, a zatrzymuje w okolicach pięćdziesięciu tysięcy. Generalna zasada jest taka, że im maszyna bardziej nowoczesna, bardziej naszpikowana elektroniką, bardziej oszczędna, tym szybciej ceny szybują w górę. Pralnice wodne i agregaty chemiczne to dopiero początek długiej listy wyposażenia pralni- jeszcze są specjalne suszarki, pralnico wirówki, wirówki, prasy, kabiny suszące, magle, składarki, podawarki, stoły, manekiny, żelazka, wózki pralnicze, wieszaki, urządzenia do dezynfekcji i cała masa innych akcesoriów i urządzeń pralniczych. Wszystko to kosztuje majątek.

Na rynku działa wiele profesjonalnych firm, które oferują kompleksowe wyposażenie pralni. Takie firmy opracowują szczegółowy plan, dostarczają rozwiązania pasujące do wybranego przez przedsiębiorcę lokalu, przygotowują specyfikację wszystkich maszyn pralniczych, urządzeń pomocniczych i służących do wykańczania upranej odzieży, listę potrzebnych akcesoriów pralniczych , wszystko oczywiście z cenami. Bez względu na rodzaj planowanych usług pralniczych ( czy to będzie pralnia obsługująca indywidualnych klientów, czy większa skala, a więc pralnia przemysłowa obsługująca na przykład szpitale, hotele, kopalnie, czy domy pomocy społecznej ), profesjonalna firma sporządzi kompleksowy plan oraz cennik wyposażenia owej pralni i zrobi to w sposób szczegółowy i uwzględniający wszystkie aspekty takiego projektu.

Z reguły firmy oferujące pełnie wyposażenie pralni wodnych i chemicznych, sporządzają plan oparty na całkowicie nowym parku maszynowym i z reguły są jego producentami, lub pośrednikami dużego producenta. To bardzo upraszcza potem eksploatację, gdyż taka firma oferuje potem niezbędny przy pracy serwis wszystkim maszyn i urządzeń pralniczych.

Ze względu na bardzo wysokie koszty jakie ponoszą przedsiębiorcy przy otwarciu takiego biznesu, na rynku pojawiło się bardzo wiele ofert zakupu używanych maszyn pralniczych. Trzeba podkreślić, że żywotność maszyn pralniczych to około dwadzieścia pięć lat pełnej eksploatacji, a dziesięcioletnia, sprawna maszyna kosztuje prawie pięćdziesiąt procent mniej niż nowa ( pomiędzy 30-50 %), więc kupno używanych maszyn może bardzo znacząco zmniejszyć koszty potrzebne do rozpoczęcia działalności, często nawet o połowę. Trzeba jednak pamiętać, że starsze maszyny nie będą oferować najnowocześniejszych rozwiązań ( na przykład dotyczących ekologii) i zawsze są będą bardziej energochłonne niż nowe. Często zdarza się, że duża pralnia modernizuje swój park maszynowy i firma, która sprzedaje i serwisuje jej maszyny, odkupuje od niej używane maszyny, remontuje je, konserwuje je i wystawia na sprzedaż oczywiście po znacznie niższej cenie, oferując jednocześnie ich serwis . W takim przypadku kupno używanych maszyn jest korzystne, pod warunkiem oczywiście, że spełniają wszystkie oczekiwania specyficzne dla naszego biznesu.