ul. Brzeska 51 08-102 Siedlce 845-237-485 kontakt@jobbing.org.pl

Wyposażenie pralni

Przy wyposażaniu pralni należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę tej konkretnej pralni, a więc zadać sobie kilka istotnych pytań. Między innymi trzeba zapytać- jaki to będzie rodzaj pralni ( np. pralnia wodna, pralnia chemiczna na sucho, połączenie tych obu rodzajów), czy to będzie pralnia dla klientów indywidualnych, czy może będzie to pralnia przemysłowa obsługująca większe zakłady takie jak na przykład hotele, pensjonaty czy zakłady przemysłowe, czy i na jaką skalę zaistnieje potrzeba dezynfekcji pranych rzeczy, czy będzie to pralnia samoobsługowa, jaka ilość pracowników będzie potrzebna do obsługi wszystkich stanowisk itp. pytania. Prawidłowe odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tego konkretnego przedsięwzięcia biznesowego, pozwoli skompletować listę potrzebnego wyposażenia. Dla osób, które nie mają wiedzy na temat pralnictwa i nie znają wszystkich tajemnic związanych z tą branżą, powstały specjalne firmy, które zapewniają kompleksową obsługę przy wyposażeniu pralni, czyli sporządzają szczegółową specyfikację urządzeń i akcesoriów pralniczych dostosowaną do rodzaju i wielkości pralni, oczywiście wraz z cennikiem. Takie specjalistyczne firmy są z reguły również producentami ( lub przedstawicielami producenta) urządzeń pralniczych i dlatego z reguły zapewniają również pełny serwis tych urządzeń, co jest bardzo ważne, dla prawidłowego funkcjonowania pralni. Współpraca z taką firmą ma również taką zaletę, że z czasem można modernizować i wzbogacać park maszynowy w prani, bo firma dostarcza nam nowe, bardziej wydajne, oszczędne maszyny, zabierając starsze maszyny, co oczywiście uwzględnia w rozliczeniu.

W przypadku pralni wodnej najważniejszą maszyną jest oczywiście pralnica. Jej rodzaj, wielkość, pojemność i wydajność powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnej pralni. Niezbędne są oczywiście wirówki ( warto zwrócić uwagę na rodzaj filtrów, bo od tego zależy między innymi jakość wykonywanej usługi), pralnico wirówki ( połączona funkcja prania na mokro i odwirowywania wody jest bardziej ekonomiczna), potem suszarki, żelazka, parownice( urządzenia wytwarzające parę) i bardzo wiele akcesoriów pralniczych takich jak regały, kosze i wózki na mokre i suche rzeczy, wieszaki, manekiny, stoły czy wózki do przewożenia rzeczy, nie mówisz już o pokrowcach, zapinkach, podkładkach, foliach, taśmach, szczotkach i wielu, wielu innych niezbędnych do wykończeniówki drobiazgach.

W przypadku pralni chemicznej, czyli takiej, w której czyści się na sucho za pomocą specjalnych, bardzo trujących rozpuszczalników chemicznych, najważniejsza, najdroższa, niezbędna wręcz maszyna, to specjalny agregat chemiczny w którym następuje zalewanie czyszczonych rzeczy rozpuszczalnikiem. Agregator chemiczny powinien być nie tylko odpowiednio pojemny, czyli mieć po prostu duży bęben, ale musi być wyposażony w odpowiednie filtry, zbiorniki oraz destylator.

Wyposażenie pralni oprócz maszyn pralniczych, akcesoriów pralniczych, powinno zawierać wiele elementów podnoszących wymiar estetyczny i praktyczny, na przykład nowoczesne podajniki wieszaków, automatyczna wyszukiwarka wypranych rzeczy itp.